Fashion,  Lifestyle,  Travel,  Urban cycling

První žena na kole kolem světa

Annie Cohen Kopchovsky (1870–1947), známá jako Annie Londonderry, byla lotyšská imigrantka a feministka žijící ve Spojených státech, která se v letech 1894–95 stala první ženou, která objela na kole svět. Odjela z domova v Bostonu, kde nechala Manžela a tři malé děti, kvůli této cestě, která měla symbolizovat nezávislost žen.

Annie Londonderry

Svou cestu začala na kole Columbia, které vážilo téměř 20 kg a neumožňovalo volnoběh. Proto, když jela příliš rychle, musela sundat nohy z pedálů a opřít si je o stupačky přimontované na vidlici, i pro případ, aby se její sukně do pedálů nezachytila. V Chicagu si pak vyzvedla kolo značky Sterling, které mělo kolem 9 kg.

Columbia bicycle

Annie se do Bostonu vrátila 15 měsíců ode dne poté, co odjela. A samozřejmě, část cesty využila lodní a železniční dopravy. Ale přesto, na kole ujela několik tisíc kilometrů! Bylo jí 24 let, vydala se v dlouhé sukni s korzetem a vysokým límcem a měla se sebou revolver. Projela Chicago, New York, Paříž, Marseille, Alexandrii, Colombo, Singapur, Saigon, Hong Kong, Šanghaj a San Francisco. Stala se z ní globální celebrita.

Londonderry byla dobrou obchodnicí a skvělou vypravěčkou. Získávání peněz a přitahování pozornosti médií bylo nezbytné proto, aby její cesta byla úspěšná. Jejím hlavním příjmem byl prodej reklamního prostoru na kole. Na sobě měla pak zavěšené různé stuhy a štítky značek vyrábějící pláště na kola nebo parfémy.

Expert Model E Light Roadster

Annie během své dlouhé cesty také hodně řešila oblečení. Kvůli pohodlí přešla od sukní k reformkám (bombarďákům) až po mužský oblek a začala tak měnit pohled na ženskou cyklistiku.

Setting up

A tak dlouho předtím, než tu byli social media inluenceři nebo ženské atletky s velkými sponzory, tu byla obyčejná žena, která svou cestou dosáhla nezávislosti na dvou kolech.