na kole v praze
Lifestyle,  Road cycling

Bike Stories #6

„Moc ráda bych potkávala více dívek na kole, opravdu mi to udělá radost, když nějaké můžu zamávat. Komunita cyklistů a cyklistek je velice přátelská a nápomocná, takže se není čeho bát a cyklistika se nedá nezamilovat.“

přeje si cyklistka Bára Opletalová

Pocházíš z Prahy? Jaká je tvá profese nebo čím se živíš?

Pocházím z Třince, ale do Prahy jsem se přestěhovala před 7 lety za studiem na ČVUTu. Na výšce jsem v rámci diplomky sledovala bezpečnost na komunikacích a to mě ovlivnilo v tom, jak dnes vnímám bezpečnost, jak pro řidiče vozidel, tak i pro cyklisty. Pracuji jako projektová manažerka ve Škodovce, proto mám vztah i k automobilům, konkrétně elektrickým, a tak se má práce točí okolo elektrické platformy.

Kdy a proč jsi začala jezdit na kole?

Na kole jsem začala jezdit teprve minulý rok v červnu na starém Peugeotu, potom jsem si v srpnu koupila svou první silničku. A proč jsem začala? Bylo to kvůli zlomenému srdci, protože 5 hodin na kole a plno endorfinů všechno zahojí. 🙂

Jezdíš do práce na kole? Jak daleko a kudy?

Jak jsem už zmínila, pracuji ve Škodovce, takže bohužel jsem motorista, co každý den dojíždí do Mladé Boleslavi.

Podle čeho se rozhoduješ, jestli pojedeš na kole a jaké volíš oblečení?

V podstatě to je tak, že kdykoli můžu, tak na kolo jdu. Zároveň se držím toho, že to je jen volnočasová aktivita a neobětuji tomu piva s kamarády, procházky se psem nebo výlety.

Jaké výhody má podle tebe kolo a co ti jízda na kole dává?

Kolo mi dává hlavně dobrou náladu a ty endorfiny! Zároveň si pak můžu bez výčitek dát dortík nebo palačinky za odměnu.

Máš víc kol? Kde si je uschováváš?

Momentálně mám kola dvě. Mé první kolo je tak trochu hipsterský Peugeot, který slouží jako ,,kolo na pivo“ a mám ho vystavený na stěně. Mým druhým kolem byla silnička Lapiere někdy z roku 2010, kterého jsem před týdnem vyměnila za Trek Émonda SL5 Disc ve třpytivé smaragdové barvě. Je to asi nejkrásnější kolo, které jsem kdy viděla a ten se mnou zůstává v ložnici. 😀

Jezdíš na kole i v zimě?

Jezdím! Původní plán byl pořídit si trenažér, ale letos to počasí přeje cyklistům. Nejezdím na výkony, ale jen na kávičky a dortíky.

Jak se na kole v provozu hlavního města cítíš? Máš pocit, že se k tobě řidiči chovají ohleduplněji, protože jsi holka?

Troufnu si říct, že k dívkám se řidiči chovají ohleduplněji, ale už se mi stalo, že mi někdo nadával nebo pokropil mě ostřikovači. Všem řidičům bych přála, aby se tou Prahou na kole projeli, aby věděli, co to obnáší.

Jaká místa v Praze jsou podle tebe nejhorší a kritická pro jízdu na kole?

Za mě to je určitě nábřeží, jelikož se zde řidiči snaží za každou cenu předjet cyklisty i v zúženích. Dále asi všechny místa, kde jsem nucena přejíždět koleje, protože to se mi už jednou nepovedlo a skončila jsem u Národního muzea zadním kolem pod autem. Krom poškrábaného kola a modřiny se mi sice nic nestalo, ale je rozumnější se v centru města pohybovat opatrně a nehonit segmenty, hlavně na mokru.

Jak řešíš technické závady na svém kole? (defekt, spadlý řetěz…)

Musím se přiznat, že jsem defekt ještě neměla. Nástroje na opravu vozím sebou, ale věřím, že by mi případně kolemjedoucí cyklista pomohl.

Máš nějaká oblíbená místa v Praze, kam si zajedeš na kole sednout třeba na kafe?

Nejraději jezdím na smažák a hranolky do Nižboru, a jinak klasicky do Fontány. Pokud si vezmu Peugeota, tak na pivo do Lokálu nebo do Dvou kohoutů.

Oblíbená trasa nebo tip na projížďku a zajímavé místo.

Zatím mým oblíbeným místem je Křivoklátsko – skvěle značené trasy, malá intenzita dopravy a Zastávka Nižbor v blízkosti.

Na Instagramu máš spoustu fotek z cestování. Máš nějakou hezkou vzpomínku na cizí zemi, kde ses mohla projíždět na kole?

V poslední době jsem cestovala nejčastěji pracovně, takže tam na projíždění na kole bohužel moc času nezbývá. Letos jsem měla v plánu jet na Mallorcu a pořádně si během jara zatrénovat, ale bohužel mi to současná situace překazila. Takže se letos těším na poznávání Česka na kole.

Věnuješ se nějakému sportu nebo co tě ještě baví?

Dlouhou dobu jsem běhala, ale už mě to po 18 letech tolik nebaví a „má stará kolena“ mi to už ani nedovolují. A jelikož trávím hodně času v práci, tak se snažím věnovat mé fence a procházkám v přírodě.

Chtěla bys něco vzkázat holkám, které by chtěly taky jezdit městem na kole, ale mají strach?

Zaprvé, ať si pořídí pořádnou přilbu, dodržují pravidla silničního provozu a dávají si pozor na (mokré) koleje. Moc ráda bych potkávala více dívek na kole, opravdu mi to udělá radost, když nějaké můžu zamávat. Komunita cyklistů a cyklistek je velice přátelská a nápomocná, takže se není čeho bát a cyklistika se nedá nezamilovat.

Bára na Stravě