holky na kole
Fashion,  Road cycling,  Urban cycling

Beauty & Safe

Co to mám všechno na hlavě a proč? Začnu úplně tou spodní vrstvou, cyklistická čepice s kšiltem. Ta mi hezky drží vlasy na místě, chrání moje oči a nos před ostrým světlem a sluncem, a když je opravdu horko, tak zabrání tomu, aby mi do očí stékal slaný pot s prachem z obličeje. Taková situace může být hodně nepříjemná a zpusobit i pád. Čepice brání taky před studeným větrem a hmyzem. Ideální složení látky čepice je takové, když dobře saje pot a zároveň rychle schne. Když se ochladí, mám pod ní ještě tenkou elastickou čepku na běhání, protože není nic horšího, než si nedostatečným krytím uší a čela přivodit rýmu nebo zánět dutin. Kšilt mám při jízdě otočený dolů.

Následuje cyklistická přilba. Pravidlo číslo jedna: Přilbu mám při jízdě na hlavě, ne na řidítkách! jak to často vidívám (to ji pak můžu nechat rovnou doma). Na čepku helmu nasadím tak, aby mi na hlavě seděla rovně. Ani příliš do čela, ani aby padala dozadu. Helma by měla být spíš ve spodní polovině čela, asi dva prsty nad obočím. Dobře ji utáhnu (ale ne do bolesti) a během jízdy zadním kolečkem uvolním nebo přitáhnu podle toho, jak se v ní cítím. Ke správnému nasazení helmy pomůžou i řemínky od uší. Zatáhnu za ně, aby se helma krásně usadila. Řemínek (popruh) pod krkem po zapnutí není úplně utažený (nechci se na helmě přece uškrtit). Nechám proto prostor tak na dva prsty a volnost si ještě zkontroluju tím, že otevřu pusu a moje dolní čelist je poté už upnutá. Pokud není, řemínek malinko utáhnu. Helmu si vybírám podle typu kola, na kterém jezdím. Důležitá je i její hmotnost. Čím lehčí je, tím míň zatěžujeme krk. Moje přilba Mojito od Kask je super lehká, má pouhých 220g a dříve ji používal Team Sky na Tour de France. Rozdělovače popruhů nemám natlačené až k uším, ani příliš pod bradou, ale mám je zhruba v půlce. Jejich nesprávná poloha se pozná celkem brzy, způsobuje bolestivý otlak na lícních kostech.

Doplněk, bez kterého zásadně nevyjíždím jsou brýle. Naše oči jsou jedním z nejdůležitějších a nejzranitelnějších smyslových orgánů, které máme a musíme si je chránit. Sluneční nebo čiré brýle si nasazuju jako poslední, přes zapnuté popruhy přilby. To proto, aby se mi při nehodě nezasekly pod helmou a nezpůsobily poranění. Brýle moje oči chrání před sluncem, větrem, prachem, chladem, ale hlavně před hmyzem nebo odraženým kamínkem od kola cyklisty přede mnou, což může způsobit nenávratné poškození zraku nebo i slepotu. Když si chci brýle „odložit“, otočím je a zasunu nožičkami do otvorů na helmě, které jsou k tomu uzpůsobené. Zamezím tím jejich poškrábání nebo zapomenutí někde cestou. Navíc, si je takto můžu opět nasadit i za jízdy.

Nedělejte si starosti s tím, jak to vypadá. Jediné na čem opravdu záleží je vaše pohodlí a bezpečí.

Cyklistická čepice pod přilbou a čiré brýle přes popruhy.
Brýle si odkládám do otvorů v přilbě.
Rozdělovač popruhů přilby mám ve středu lícních kostí.