Jaké je to pro holku jezdit Prahou na kole?
Co mě vedlo k založení Holek na kole v Praze?
V Praze jezdím na kole od roku 2015. V té době bylo cyklistů, ale hlavně cyklistek ve městě k vidění opravdu málo. K založení projektu Holky na kole v Praze mě vedlo především to, že se mě moji známí, ale i lidi, co mě potkávali s kolem na ulici, často vyptávali, jestli nemám strach jezdit na kole po Praze. Že oni by to nezvládli, protože… a následovalo mnoho různých důvodů, proč ne.
Jaké to pro je holku jezdit na kole po Praze?
Někdy je to moc prima a jindy zase až tak ne, ale naštěstí pořád převažují ty dobré chvíle. Jako cyklistka musím být pořád ve střehu a myslet i za řidiče, kteří často nedávají pozor, nebo nejsou na cyklisty tolik zvyklí, jako je tomu například v Holandsku. Někteří řidiči se například domnívají, že cyklista patří na chodník!
S jakými reakcemi se potkávám?
Jaké jsou reakce řidičů nebo lidí na cyklisty obecně? Reakce řidičů bývají různé; někteří z nich jsou sami cyklisty, a tak je to na jejich chování hodně poznat, a nebo jsou zkrátka klidní, nespěchají a nemají potřebu se chovat jako králové silnic. V poslední době se mi i stává, že mi hodně dávají přednost, kolikrát i když nemusí. Mnozí také opravdu hodně zpomalí a objedou mě velkým obloukem, nebo nemají tendenci předjíždět, když nevidí do zatáčky. A musím říct, že tohle chování hodně kvituji a dává mi to víru, že se lidé snaží chápat i druhé, ne jenom sebe a svoje potřeby. Reakce chodců nebo lidí, co nejezdí na kole jsou většinou kladné a obdivují mě, že jezdím.
Kolik toho po Praze najezdím?
To hodně záleží na situaci. Když jsem studovala v Plzni, jezdila jsem na kole každý den do školy, po škole pracovat do galerie a nebo na bazén. V té době jsem si cesty ještě nezaznamenávala, ale muselo to být celkem hodně. Teď si jízdy trackuju v aplikaci a za rok 2019 to bylo 3049,9 km, ale to i včetně kola silničního. Od dubna 2017 mám na svém městském kole najeto 2556 km.
Moje oblíbená trasa?
Ve městě to mám ráda všude tam, kde je dostatek prostoru pro kola i auta. Ideální je Karlín, Holešovice nebo Vinohrady. Ale celkem vtipná je i cesta na bazén do Vršovic. Na silničním kole ráda jezdím na sever směr Horoměřice, Okoř….
Jaké bych holkám doporučila kolo?
Myslím, že nejdůležitější je, aby si před pořízením kola ujasnily, jak chtějí kolo používat, a kde na něm chtějí jezdit. Jestli to má být kolo na celoroční ježdění do města, nebo jen kolo na příležitostné vyjížďky a krátké vzdálenosti nebo kolo na sportovní výkon.
S partnerem jsme se vloni účastnili Red Bull výzvy. Kolik kilometrů jsem najezdila a proč jsem do výzvy šla?
Najezdila jsem 970,6 km. Ze začátku jen proto, abych podpořila svýho kluka, kterej si umanul, že to vyhraje. Ale potom mě ta soutěživost strhla a můj cíl byl 1000 km a umístit se jako holka, která ujede nejvíc. Ale 14 dnů před skončením soutěže jsem onemocněla se zánětem dutin a musela ležet s antibiotikama. Už jsem nebyla schopná toho dosáhnout. Ale strašně mě to štvalo, a tak jsem ještě v poslední den výzvy těsně po nemoci najela alespoň 30 km.
O co jde v projektu Guinea Pig Jerseys?
S přítelem jsme rozjeli společný projekt s názvem Guinea Pig Jerseys. Sbíráme zajímavé cyklistické retro dresy a dáváme jim druhý život. Máme za to, že je opravdu škoda nemít na sobě dres s unikátní grafikou nebo příběhem. Zaměřujeme se hodně na legendární silniční týmy jako Mapei, La Vie Claire, Cofidis, Alfa Lum…
Na blogu jsi naznačila, že připravuješ nový projekt a workshopy. Můžeš prozradit čtenářům Prahou na kole víc?
Ano, je to tak. Na konci září jsem opustila práci v kanceláři, abych měla čas na realizovaní mého vysněného projektu – aktivní komunita holek cyklistek. Aktuálně skládám tým holek, které postupně představím na Instagramu. Projekt se pak přehoupne z osobního na komunitní. Na jaře by pak měly proběhnout první workshopy pro veřejnost. Konkrétní program bude zveřejněn na Instagramu @holkynakolevpraze nebo na Facebooku.
Článek vyšel 3. 2. 2020 na webu Prahou na kole